Dziennik Polski -  Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Zdjęcia mikroskopijnych istot

Materiał płatny Zdjęcia mikroskopijnych istot

Z okazji Dni Myślenic otwarto na terenie miasta dwie wystawy; pierwsza w Muzeum Regionalnym "Dom Grecki", a drugą w galerii "Pod Belką" w kawiarni "U Jędrusia".
   W obchodzącej swoją ósmą rocznicę powstania galerii "Pod Belką" swoje fotografie prezentuje myślenicki amator sztuki fotograficznej Mieczysław Nowak. Dwadzieścia dwie kolorowe fotografie w sposób dość zdecydowany obrazują zainteresowania autora ekspozycji. Wspaniale nastrojowe krajobrazy oraz wspaniała makrofotografia to właśnie to, czym Mieczysław Nowak fascynuje się w swojej pracy. - Uwielbiam fotografować przyrodę - mówi autor - Pejzaże, widoki. Staram się uwieczniać to, z czego istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Mam tu na myśli miliony mikroskopijnych istot żyjących obok nas.
   Ze zdjęć prezentowanych "Pod Belką" spoglądają na widza olbrzymie ślimaki, motyle, pszczoła i konik polny. Nie brak także roślin i mieniącego się feerią kolorów ogona pawia.
   - Fotografuję od dość dawna - dodaje fotografik. - Moje pierwsze doświadczenia w tym względzie datowane są na lata szkoły podstawowej, kiedy to otrzymałem w prezencie aparat marki Smiena. Od tamtego czasu wykonałem tysiące zdjęć. Fotografia wciąż mnie fascynuje i poświęcam jej każdą wolną chwilę.
   Dzisiaj Mieczysław Nowak używa aparatu cyfrowego. To nawet nie chęć nadążania za duchem czasu zmusiła go do tego kroku, ale wygoda i mniejsze koszty uprawiania hobby; aparat cyfrowy jest niezwykle wygodny w użyciu, ale przecież to wciąż te same problemy z prawidłowymi parametrami zdjęcia; przysłony i czasu naświetlania.
   Zdaniem Mieczysława Nowaka najważniejszym elementem zdjęcia jest jego odpowiednie skadrowanie. Dzisiaj powiększalnik i maskownicę zastępuje komputer. Efekty tych zabiegów można oglądać "Pod Belką". Wystawa czynna będzie przez najbliższe półtora miesiąca.
   "Każdy może rysować" pod takim tytułem otwarto w Myślenicach w Muzeum Regionalnym wystawę prezentującą dorobek artystyczny uczestników prowadzonego przez Rafała Zalubowskiego kursu rysunku.
   Od roku ta oferta cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród mieszkańców Myślenic. Na zajęcia uczęszcza nie tylko młodzież, ale także osoby starsze. Otwarta w związku z dniami Myślenic ekspozycja prezentuje dorobek ostatnich dwóch czy nawet trzech miesięcy. Jest on doprawdy imponujący zważywszy na fakt, że wielu uczestników kursu to debiutanci w tej dziedzinie. Rafałowi Zalubowskiemu udało się w krótkim czasie wyzwolić w swoich uczniach pokłady drzemiącego w nich talentu i efekty ich pracy oraz jego korekt są zdumiewające (warto pójść do muzeum i zobaczyć to na własne oczy.) - Chciałbym z tego miejsca podziękować tym wszystkim, dzięki którym nasz kurs mógł i wciąż może się odbywać - powiedział podczas wernisażu wykładowca kursu. - Mam tu na myśli pani Barbarę Kalinowską byłą kierowniczkę galerii sztuki współczesnej, gdzie zaczynaliśmy nasz kurs i panią Bożeną Kobiałkę szefującą myślenickiemu Muzeum Regionalnemu, gdzie teraz odbywa się kurs. Jeżeli chodzi o poziom prezentowanych prac, to myślę, może każdy oglądający oceni go sam na podstawie prezentowanych grafik i rysunków.
   Na wystawie "Każdy może rysować" swoje prace prezentują: Barbara Perek, Krzysztof Marciniak, Barbara Pospichil, Emila Rand, Anna Chendyńska, Elżbieta Bajgrowicz, Dorota i Beata Bodzioch, Ewelina Hajduk, Monika Banowska, Aleksandra Osiak, Monika Oramus, Anna Puchacz, Kamila Wołek, Katarzyna Mikołajczyk, Ewa Szarek, Teresa Szafrańska, Katarzyna Wincenciak, Beata Jawor, Wrona, Grażyna Surowiecka, Jerzy Werner, Konrad Kowal, Piotr Marzec, Piotr Łapa i Jan Czernecki.
Tekst i fot. (JA)
Reklama
 

Komentarze

Dodajesz jako:

Ilość znaków do wpisania: 4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Reklama
Reklama